JIHLAVSKÁ ŠIPKOVANÁ ANEB JAK DOBŘE ZNÁŠ SVÉ MĚSTO?

Vyhlášení vítěze

Jak dobře znáte své město? 

Pojďte s námi na procházku Jihlavou!

Nemáte čas se zastavit? Pojďte to zkusit s námi, udělejte si hezký den a rozhlédněte se kolem sebe….

U příležitosti stěhování školy do nových prostor jsme nejen pro studenty, ale i širokou veřejnost připravili malou hru. 

Zahrajte si „šipkovanou“, která je pro Vás v ulicích Jihlavy. Najdete ji po dobu celého týdne od 21. 11. 2015 - 30. 11. 2015 směrem od původních prostor na Havlíčkova 30 k novému sídlu školy v ulici Srázná 11. Cesta je označena šipkami a po cestě jsou otázky týkající se zajímavostí v Jihlavě. Zjistěte, jak dobře znáte své město! 

Užijte si to!  Zjistěte kolik krásy je v Jihlavě, když se vydáte na procházku a skutečně se díváte kolem sebe. 

 

Odpovědi na otázky odevzdejte na recepci školy Srázná 11 Jihlava (Po-ČT 8:00-18:00) nejpozději do 30.11.2015 nebo případně zašlete na zabava@lite.cz. Podmínkou účasti ve hře je alespoň jedna absolvovaná hodina angličtiny u nás ve škole, stačí i pouze ukázková hodina 

 

Jste naši současní nebo bývalý studenti? JSTE VE HŘE!

Byly jste u nás v minulosti na ukázkové hodině nebo schůzce? JSTE VE HŘE!

Nebyli jste u nás nikdy na žádné lekci, stačí pouze přijít na jednu z ukázkových hodin zdarma a JSTE TAKÉ VE HŘE!

 

OTÁZKY K ŠIPKOVANÉ, KTERÉ NAJDETE V ULICÍCH JIHLAVY: 

1. Brána Matky Boží v Jihlavě je poslední dochovaná brána. Společně se zbytky městských hradeb je chráněna jako kulturní památka České republiky. Kolik jich bylo původně? 

2. Je rozsah jihlavského podzemního labyrintu přímo pod městskou zástavbou druhý největší v ČR? Pokud ano, kdo je první?   

3. Co se stalo v roce 1940 s rozhlednou na vrhu Rudný (Šacberk), kde je dnes již jen její vyzděný základ? 

4. Co stálo původně místo Prioru, než jej v roce 1983 postavili na jihlavském náměstí?

5. Na severní stěně Prioru je “úžasný” budovatelský nápis, kde je uvedeno, že na nějakém dopravním prostředku lidé s láskou říkají: Naše Jihlava.  Co je to za dopravní prostředek? 

6. Známá jihlavká pověst vypráví, že se za sychravých podzimních nocí na městských hradbách, prohání ohnivý jezdec. Je to velitel Oesterling, který za svých dob velmi terorizoval místní obyvatele a byl nezranitelný, pouze jediná věc jej dokázala zabít. Co to bylo?

7. Kamenná budova zámečku na okraji lesoparku Březinovy sady- Heulos, byla vybudována během druhé světové války jako internátní škola Adolfa Hitlera. V Říši existovalo takových škol více, ale tato byla v něčem jiná? V čem?

8. Vrch Větrník, obyvateli častěji označovaný jako Skalka, je oblíbeným cílem vycházek s pěkným výhledem na město a okolí. V minulosti to však byla pro některé nešťastníky poslední vyhlídka, kterou v životě měli, neboť místo bylo popravčím vrchem. Co nechalo město zrenovovat na tomto vrchu a je na tom uveden i původní německý text "Bože, zachovej město Jihlavu"?  

9. Masarykovo náměstí je jedno z největších náměstí v Čechách. Podle knižních zdrojů je 3. největší v celém bývalém Československu. Kolika ulicemi je možné na náměstí přijít?

10. Prvním velkým úspěchem teprve desetilého chlapce Gustava Mahlera bylo veřejné vystoupení, které se uskutečnilo 13. října 1870. Kde se toto vystoupení uskutečnilo?

11. Na jihlavském gymnáziu krátce studoval zakladatel české vážné hudby, mezi jehož nejznámější cyklus symfonických básní patří Má Vlast. V Jihlavě se nachází dům s pamětní deskou, kde bydlel v době svých středoškolských studií u krejčího Svobody. Jak tento skladatel jmenoval?

12. Zookoutek, který byl předchůdcem dnešní zoo, vznikl v krásném prostředí lesoparku Heulos v roce 1957. Jaká byla jedna z prvních expozic?