PRAVDA O STUDIU

 

Proč lidé studují? Proč se učí nové věci, i když je nutně nepotřebují k práci? Proč nás tak baví se dozvídat nové věci o sobě a o světě kolem nás? Pravda je taková, že nám studiu zvyšuje emoce, a proto studujeme.

Co je to emoce? Emoce je reakce těla na myšlenku. Možná jste někdy byli v žalu, ve vzteku, v nudě či v nadšení. Některé emoce máte rádi, ale některým emocím byste se raději vyhnuli. Je také velice výhodné být ve vyšších emocích, protože v nich máte vyšší produktivitu i sílu zvládat situace.

 

Zjednodušená stupnice emocí:

+

Klid

Nadšení

Zájem

Nuda

Nepřátelství

Vztek

Strach

Žal

Apatie

-

 

Existuje 5 oblastí v životě, díky kterým si můžete sami okamžitě zvýšit emoci.

 

  • Životospráva – Je velice důležité, jak se stravujeme. Jestli jíme sladkosti, smažené či ovoce a zeleninu. Je rozdíl, jestli pijeme alkohol a kouříme nebo se věnujeme zelenině a jíme vitamíny. Je rozdíl, jestli denně sedíme několik hodin u televize nebo si jdeme zaběhat. Je rozdíl, jestli se přetahujeme a málo spíme nebo jestli máme dostatečnou porci spánku.

 

  • Pořádek ve věcech – Pokud mám rozbité auto, telefon, jsem nevěrný své ženě, mám spoustu dluhů a lžu na každém rohu, potom nemůžu mít v životě klid a žiji v nejistotě a někdy i strachu, že mě to dožene. Nepořádek ve věcech je ubíjející.

 

  • Cíle a jejich dosahování – V důležité je mít cíle a dosahovat jich. Pokud jsme jako loďka na moři bez kurzu a dalšího přístavu, tak na 99% skončíme rozbiti o útesy.

 

  • Etika – Etika je umět rozlišovat dobré od špatného a jednat na základě těchto hodnot. Pokud lžu, podvádím, kradu, nepomáhám apod., tak mě etika chytne jako první. Pokud se od vás někdo oddělí bez rozumného důvodu, nebo jen tak zmizí z vašeho světa a neozve se, když jste byli domluvení. Tak je více než pravděpodobné, že vůči vám udělal něco neetického.

 

  • Studium – Pokud člověk nestuduje, nezjišťuje nové informace o životě a praktických věcech pro jeho konání, mezi které patří i studium cizích jazyků, tak se teď už vědomě posílá dolů po emocích.

 

Popřemýšlejte o dvou lidech ve vašem okolí. O jedné osobě, která má věci v pořádku, pracuje na sobě, je etická, studuje, má cíle a také jich dosahuje. Jak na tom je emočně? Asi ji nenajdeme někde v žalu nebo ve strachu. Poté si vezměte osobu, která lže, kouří, pije, nemá cíle, nestuduje, má rozbité a roztrhané věci a podvádí svého partnera. Určitě nebude mít moc klid.

 

Tady máme krátký příběh našeho života, na kterém můžeme vidět, že si můžeme hodně věcí ovlivnit. Těchto 5 bodů nám nastolí pevný kurz, abychom ve větru nevláli jako vlajka, ale stáli pevně jako maják, ke kterému budou lidé z našeho okolí vzhlížet.